Sługa Boży Jerzy Ciesielski. 1929 – 1970.
Polak miłujący Ojczyznę. Krakowianin.
Harcerz. Członek Iuventus Christiana. Wioślarz AZS Kraków.
Reprezentant Polski w kadrze koszykówki. Miłośnik, organizator i propagator sportu i turystyki, traktujący je jako doskonałe narzędzie apostolstwa.
Przyjaciel i towarzysz wędrówek Ks. Karola Wojtyły. „Admirał” wielu wypraw.
Pracowity i wytrwały student. Naukowiec, wykładowca, niestrudzony wychowawca młodzieży. Wypracowywał chrześcijański etos pracy.
Krakowscy studenci przyznali mu I nagrodę jako najlepszemu wykładowcy, muzułmańscy studenci w Chartumie nazwali „Allah Rajul” – człowiek Boży. Autor wielu wynalazków i patentów. Współautor francusko-polskiego słownika budowlanego. Ceniony prelegent.
W czasach represji komunistycznych jawnie wyznawał wiarę katolicka, co było powodem zablokowania awansu naukowego na Politechnice Krakowskiej i w konsekwencji przyjęcia przez Jerzego Ciesielskiego kontraktu na Uniwersytecie Technicznym w Chartumie.
Mężczyzna wytrwale pracujący nad swoją formacją. Praktykujący osobiste dni skupienia i codzienny rachunek sumienia. Miał stałego spowiednika. Szanował czas – swój i cudzy. Zważał, by nie dawać powodu do zgorszenia.
Człowiek Ewangelii i Eucharystii.
Odczuwał stałą obecność Boga w swoim życiu.
Dawał świadectwo Prawdzie w każdych okolicznościach.
Szanował życie od poczęcia po naturalną śmierć.
Kochający, lojalny i wierny mąż. Czuły, cierpliwy ojciec. Oddany syn i brat.
Ojciec chrzestny ośmiorga dzieci.
Wierny przyjaciel, broniący innych przed smutkiem.
Chrześcijanin kochający życie i czerpiący z piękna świata.
Prekursor tez Soboru Watykańskiego II w kwestii udziału osób świeckich w życiu Kościoła.
Dążenie do świętości uważał za obowiązek chrześcijanina.
Na podstawie wspomnień Przyjaciół Jerzego Ciesielskiego
oraz numeru specjalnego „Źródła” – Tygodnika Rodzin Katolickich, 21.08.2005; nr 34 (712);
Pamięć niezwykłego naukowca z Politechniki Krakowskiej została uwieczniona w różnych miejscach. Oczywiście w Kolegiacie św. Anny w Krakowie, gdzie są złożone Jego prochy zmieszane z prochami Synka Piotrusia. Ale także np. w miejscu opisanym przez Tadeusza Kochańskiego, który będąc wielkim miłośnikiem gór, od lat, wraz z żoną Anną, dba o różne szlaki papieskie, gdzie bywał Ks. Karol Wojtyła, często ze swoim przyjacielem Jerzym Ciesielskim:
„Jerzy Ciesielski w swojej bogatej działalności naukowo-badawczej zajmował się również technologią zastosowania żywic epoksydowych do łączenia, wzmacniania i naprawy konstrukcji betonowych. I z tego powodu w jubileuszowym roku 2000, w którym przypadała 30 rocznica tragicznej śmierci Jerzego i Jego dzieci, postanowiliśmy wykonać epitafium Jemu poświęcone w kształcie Afryki w kolorze ciemnego brązu, wykonane z włókna szklanego i żywicy epoksydowej. Epitafium zostało umieszczone w Kaplicy Matki Bożej na Okrąglicy w pobliżu Hali Krupowej, w której są umieszczane epitafia ludzi zasłużonych związanych z górami. Przy okazji spotkań z turystami, którzy odwiedzają Kaplicę, dla przybliżenia postaci Czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego rozdajemy treść modlitwy o beatyfikację z krótką Jego biografią”.
Tablicę poświęconą Jerzemu-harcerzowi znajdziemy w dziedzińcu plebanii kościoła św. Józefa w krakowskim Podgórzu. Jest to kościół parafialny Rodziny Ciesielskich. Nadal uczęszcza do niego Pani Danuta Ciesielska, żona sługi Bożego. Czekamy na Jego beatyfikację.
Może wraz z Synkiem? Ciała córki, 11 letniej Kasi, nigdy nie odnaleziono… Nie ma miejsca pochówku, nie ma również dokumentów potwierdzających śmierć… Jakaś przedziwna zagadka dodana do tragicznej katastrofy na Nilu, w 1970 roku. Czy można ją jeszcze rozwikłać?
Całość zebrała: Izabela Drobotowicz-Orkisz,
scenarzystka i reżyserka filmu
„Konstrukcja nośna. Rzecz o Jerzym Ciesielskim”.