Departament
Zdrowia Publicznego
Warszawa, 26 stycznia 2022 r.
Zarząd Stowarzyszenia
Wiara i Czyn
Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na pismo z dnia 15 stycznia 2022 r. Departament Zdrowia Publicznego uprzejmie prosi o przyjęcie poniższych wyjaśnień.
Na wstępie Departament chciałby podziękować za Państwa propozycje kierowane troską o zdrowie publiczne podczas walki z epidemią COVID-19.
Należy podkreślić, iż sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 jest nieustannie monitorowana. Od początku pojawienia się epidemii COVID-19 podejmowane są wszelkie środki ostrożności, aby poprawić bezpieczeństwo zdrowotne w kraju oraz ograniczyć dalszą ekspansję epidemii.
Decyzje dotyczące wprowadzanych bądź uchylanych obostrzeń podejmowane są podczas posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Są one również konsultowane ze specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, wirusologami epidemiologami.
W dniu 27 grudnia 2020 r. ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Opracowanie szczepionek przeciw COVID-19, które są bezpieczne i skuteczne, to długo oczekiwany punkt zwrotny w walce z pandemią.
Od dnia 16 grudnia 2021 r. ruszyły szczepienia dzieci 5-11 lat. Badania potwierdziły, że szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat są bezpieczne i zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Od dnia 14 grudnia trwa rejestracja na szczepienie przeciw
COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. Mali pacjenci otrzymają preparat Pfizer w przystosowanej dla dzieci dawce – 10 mikrogramów. Każde szczepienie to krok w stronę zwalczenia pandemii, a jednocześnie wyraz troski o bezpieczeństwo swoje i innych.
Szczepionki przeciw COVID-19 zostały dopuszczone do obrotu w procedurze centralnej (aktualnie szczepionką dopuszczoną do stosowania u osób od 5 lat jest preparat Comirnaty firmy Pfizer). Integralną składową procesów poprzedzających dopuszczenie leku/szczepionki do obrotu (także w tej konkretnej procedurze) jest przeprowadzenie badań klinicznych, które tym samym miały miejsce, a ich wyniki zostały ocenione i zaaprobowane w stosownej procedurze przez Komisję Europejską działającą poprzez jej agencję w postaci Europejska Agencja Leków (EMA). Szczepionki, tak jak wszystkie produkty lecznicze, przed wprowadzeniem na rynek wymagają uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Za dopuszczenie do obrotu szczepionek pandemicznych, zgodnie z wymogiem obligatoryjnego zastosowania przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 726/2004 z dnia 31 marca 2004 r. ustanawiającego unijne procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i nadzoru nad nimi oraz ustanawiające Europejską Agencję Leków, odpowiada Komisja Europejska. Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku innych produktów leczniczych. Procedury rejestracyjne zostały skrócone do minimum, ale badania wykonywano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek. Wydanie pozwolenia oznacza zatem, iż jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań klinicznych, przedklinicznych i chemiczno-farmaceutycznych. Podawanie w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 zarejestrowanych w ww. trybie szczepionek nie jest ani eksperymentem medycznym ani badaniem klinicznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne.
Departament uprzejmie wyjaśnia, iż w kompetencjach Ministerstwo Zdrowia nie leży wyszukiwanie publikacji naukowych, badań naukowych o tematyce wskazanej przez obywateli.
Jednocześnie kierując się potrzebą dostarczania społeczeństwu wyłącznie wiarygodnych informacji, zwracamy uwagę na konieczność korzystania z informacji dostępnych na portalach instytucji odpowiedzialnych za zdrowie społeczeństwa, w tym instytucji kontrolujących (GIS,GIF, URPL) i badawczych (NIZP-PZH, PAN) m. in. pod linkami:
∙ portal Gov.pl: https://www.gov.pl/web/szczepimysie;
∙ Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny na stronie które-go pod linkiem: https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o szczepieniach/jak-odroznic-wiarygodne-informacje-o-szczepieniach-od niewiarygodnych/ znajdują się informacje wskazujące np.: „Jak sprawdzić czy przedstawiane nam informacje są wiarygodne? Jak rozpoznać wiarygodne publikacje naukowe? Jak rozpoznać wiarygodne strony internetowe? Gdzie w Internecie można znaleźć wiarygodne informacje na temat szczepień? Gdzie w Internecie można znaleźć wiarygodne informacje na temat szczepień w językach krajów europejskich?;
∙ Państwowa Akademia Nauk: https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialydla-prasy/3247- stanowisko-11-zespolu-ds-covid-19-przy-prezesie-pan-zrozumiecszczepionke perspektywa-indywidualna;
∙ stanowisko Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN w sprawie rozpowszechnianych nieprawdziwych informacji o szczepionkach przeciw COVID-19 oraz testach PCR wykrywających SARSCoV-2 z dnia 4 stycznia 2021 roku http://www.komgen.pan.pl/index.php?lang=pl-pl;
∙ czasopisma zawierające informacje oparte na faktach, np. Medycyna Praktyczna dla lekarzy, gdzie m. in. są informacje na temat: Czy szczepienia przeciwko COVID-19 są eksperymentem medycznym? https://www.mp.pl/szczepienia/prawo/zapytajprawnika/270630,czy-szczepienia przeciwko-covid-19-sa-eksperymentem-medycznym.
Należy podkreślić, iż dla bezpieczeństwa medyków i pacjentów wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla zawodów medycznych. Do 1 marca 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. To właśnie te osoby mają bezpośredni kontakt z chorymi na koronawirusa. Obowiązek nie dotyczy osób, które mają przeciwwskazania do szczepień, ze względu na stan zdrowia. Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/obowiazek-szczepien-dla-medykow
Odnosząc się natomiast do obowiązku szczepień dla wszystkich osób, Departament uprzejmie informuje, iż sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 jest nieustannie monitorowana. Od początku pojawienia się epidemii COVID-19 podejmowane są wszelkie środki ostrożności, aby poprawić bezpieczeństwo zdrowotne.
W dniu 27 stycznia 2022 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 64) https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2022000006401.pdf, która zakłada dodanie przepisów dotyczących świadczenia kompensacyjnego i tworzących Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, które zapewnią pacjentom środki prawne umożliwiające szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki lub szczepionek.
Z poważaniem
Dariusz Poznański
Dyrektor
/dokument podpisany elektronicznie/