Stowarzyszenie „Wiara i Czyn” weszło w skład Porozumienia na rzecz budowy Pomnika Ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie, realizowanej w ramach inicjatywy „Wołyń na Powązki” oraz współpracy podczas organizacji społecznych obchodów 80-tej rocznicy „krwawej niedzieli”.
W skład Porozumienia weszły: Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”, Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, Światowy Kongres Kresowian, Federacja Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP oraz Stowarzyszenie „Wiara i Czyn”.
Uzasadnienie inicjatywy budowy pomnika ofiar ludobójstwa wołyńskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie
Jesteśmy świadomi, że Cmentarz Wojskowy na Powązkach z samej definicji powinien być miejscem pochówków najwybitniejszych synów polskiej ziemi. Spoczywają tu bowiem żołnierze polegli w obu wojnach światowych, wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921 oraz uczestnicy powstań narodowych. Spośród bohaterów II wojny światowej na Powązkach Wojskowych spoczęły doczesne szczątki obrońców Ojczyzny z września 1939 roku, żołnierzy różnych frontów, Powstania Warszawskiego oraz niepodległościowego podziemia.
Z drugiej strony, Powązki Wojskowe stały się narodową nekropolią – centralnym punktem przypominającym o krzywdach, które wycierpieli nasi rodacy, szczególnie w XX wieku. To szczególne miejsce polskiej martyrologii, gdzie znajdują się liczne pomniki i tablice upamiętniające bohaterów walczących o niepodległość Ojczyzny, a także ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. Wiele z nich nie jest grobami, lecz symbolicznymi miejscami pamięci. Poniżej podajemy pełen wykaz takich punktów na terenie całej nekropolii.