Białoruś i Szwajcaria mają kilka cech wspólnych, oba kraje mają sąsiadów które są potęgami gospodarczymi i militarnymi współczesnego świata takimi jak Rosja, Francja czy Niemcy. Łączy je również brak dostępu do morza oraz zróżnicowanie językowe i religijne. W Szwajcarii katolicy stanowią 38,3% mieszkańców, protestanci 29,6% islam 6,0% prawosławni 2,1%.Na Białorusi prawosławni stanowią 50,3%mieszkańców, ateiści 40,3%, katolicy 5,9%, protestanci 1,5%. W obu krajach była do czasu powyborczych protestów na Białorusi wolność religijna. W Szwajcarii istnieją cztery języki urzędowe niemiecki, francuski, włoski romansz/retoromański, Na Białorusi istnieją tylko dwa języki urzędowe białoruski i rosyjski. Mimo że kraj jest bardziej zróżnicowany demograficznie według oficjalnych danych 84,9% Białorusini, 7,5% Rosjanie, 3,1% Polacy (nieoficjalnie nawet do 12,75%), 1,7% Ukraińcy. Mimo tych podobieństw istnieją poważne różnice w polityce zagranicznej Szwajcaria postawiła na neutralność, posiada bardzo dobre kontakty dyplomatyczne i handlowe ze wszystkim sąsiadami postawiła na dywersyfikację handlu zagranicznego najważniejszym partnerem handlowym tego kraju są Niemcy 20,72% importu oraz 15,29% eksportu.
Białoruś jest silnie uzależniona od gospodarki rosyjskiej aż 41,2% eksportu oraz 56% importu to wymiana handlowa z Federacją Rosyjską.
Warto zauważyć, że po nałożeniu sankcji przez Polskę, kraje bałtyckie i UE uzależnienie gospodarcze od Rosji z całą pewnością się jeszcze zwiększy. Na chwilę obecną kraje Unii Europejskiej zamknęły dostęp do swojej przestrzeni powietrznej dla samolotów Białoruskich. Ponadto zalecono wszystkim krajom członkowskim, aby omijały przestrzeń powietrzną Białorusi. Planowane są kolejne sankcje dla przedstawicieli białoruskiego reżimu oraz sankcje sektorowe. Wszystkie te decyzje mogą spowodować jeszcze silniejsze uzależnienie naszego sąsiada, a nawet wchłonięcie Białorusi przez Federację Rosyjską i w konsekwencji degradację Aleksandra Łukaszenki do roli Gubernatora. Natomiast kraj ten ma możliwość zmiany swojej polityki zagranicznej, np. w styczniu 2020 roku władze w Mińsku rozważały importowanie ropy do gdańskiego portu i przesył surowca rurociągiem „Przyjaźń” na Białoruś. Oczywiście kluczem do rozwinięcia współpracy handlowej z Polską oraz innymi europejskimi krajami jest przestrzeganie praw człowieka oraz poszanowanie praw mniejszości narodowych szczególnie naszych rodaków którzy są więzieni na podstawie fałszywych oskarżeń oraz pozbawiani prawa do nauki oraz swobodnego posługiwania się językiem ojczystym.
Marcin Kalicki